HAT-19-01-0816
"Szent László király útján"
logo
 

Erdélyi kirándulás

2019.09.17 - 2019.09.20-ig

2019-ben, immár harmadik alkalommal volt lehetősége iskolánk hetedik osztályos tanulóinak részt venni a „Határtalanul” pályázat keretében külföldi utazáson, melynek során élményt szerezhettek a külhonban élő magyarok mindennapjaiból, felfedezhették a Kárpát-medence természeti kincseit és kulturális emlékeit.

Ezúttal Szent László útját követtük Erdélyben.

Indulás előtt tanulóink információt kaptak a tervezett úti célokról, bemutatókat készítettek, melyeket osztályfőnöki órán közösen megtekintettünk.

Kora reggeli indulás (4:00) 35 diáknak és 4 pedagógus kollégának szólt. A hosszú út után az első úti cél Nagyvárad, Szent László kedvelt városa volt. Az ő nevéhez fűződik a város alapítása és egyben védőszentje is.  Megtekintettük a Római Katolikus Székesegyházat, itt őrzik Szent László hermáját. Tordaszentlászlón zártuk az első napunkat.

Ezután finom vacsorával fogadtak bennünket, majd elfoglaltuk a szállásainkat Magyarlónán. Több családnál voltunk elszállásolva, a falusi turizmus keretein belül. Mindenki nagyon pozitív élményekkel jött a reggeli utáni találkozóra.

Az első nap programja kicsit elhúzódott, így a kincses városba, Kolozsvárra csak másnap reggel jutottunk el a Király-hágón keresztül. Kolozsvár Erdély történelmi központja és legjelentősebb városa. Itt meglátogattuk a Szent László alapította a kolozsmonostori apátságot, megnéztük a város főterét, ahol Mátyás király emlékműve áll. Elsétáltunk Mátyás király szülőházához, mely Kolozsvár legrégebbi emeletes háza, gótikus stílusú műemlék. Majd a Tordai hasadékban tettünk túrát, ez a vulkáni alkotás egyik legbámulatosabb remeke. Egy hegylánc tetejétől a talpjáig kettérepedve. A két átelleni meredek fal kiálló sziklái és mélyedései még most is egymásba illenek.

Következő úticél Torda egyik legfontosabb turisztikai látványossága és gyógyhelye, a Sóbánya  amely a Sarata- Durgau völgyben fekszik. A sóbánya levegőjének magas páratartalma, egyenletes hőfoka (állandó 10-12 fok) gyógyító hatással van a légzőszervi megbetegedésekre. 13 emeletnyi mélységbe ereszkedtünk le, ahol többek között megtekinthettük a Rudolf bányában a gyermekek számára létrehozott játszóteret, bowling-pályákat, futballpályát, csónakázó tavat, sószobát, óriáskereket. A többség felfele az utat lifttel tette meg, csak néhány fiú vállalkozott a 13 emelet gyalogos megmászására.

Ezt követően városnézés következett Marosvásárhelyen,  a székelység művelődési, ipari, kereskedelmi, közlekedési, oktatási és szellemi központjában. A városnéző séta a Kultúrpalotától indult a belvárosban levő várhoz, mely Székelyföld egyik legnagyobb vára.

Nyárádszentlászlói unitárius templom volt ezen a napon az utolsó látnivalónk. A hagyomány szerint temploma helyén Szent László által alapított kolostor állt, innen a neve. Végül elfoglaltuk szállásunkat Nyárádszeredán. Vacsora után még a napi túrát lezártuk egy esti sétával.

Harmadik napunkat reggeli után a partneriskola felkeresésével kezdtük. Szentháromságon a Szentiváni Mihály Általános Iskolát látogattuk meg. Nagy szeretettel fogadtak bennünket mind a pedagógusok, mind a tanulók. Bemutatták iskolájukat, majd mi is bemutatkoztunk. A beszélgetés során megtudtuk, hogy itt a gyerekek akkor mehetnek továbbtanulni, ha román nyelvi vizsgát tesznek. Néhány tankönyvvel, érdekes feladatlappal és társasjátékkal ajándékoztuk meg őket.

Utunkat a Szovátán található Medve-tónál folytattuk. Ez a világon egyedülálló látványosság a kiterített medvebőrre hasonlító alakjáról származik a neve. Sótartalma a felszínen 100 g/l, mélyebben 220-300 g/l. Vize a helioterm jelenség következtében 35°C-ra is felmelegszik. A nagy sűrűségű sós víz fölé a beömlő patakok néhány cm-es, kisebb sűrűségű édesvíz-réteget hoznak létre, és ez az üvegházhatás miatt meggátolja a sós víz felszínre kerülését és lehűlését. Vizét meddőség, valamint reumatikus és gyulladásos betegségek kezelésére használják. Miután körbesétáltuk a tavat, elindultunk Korondra.

Korondon a fazekasság ősi hagyományaival ismerkedtünk. A helyet Európa egyik legjelentősebb fazekas központjának tartják. Nagyon szép kézműves dolgokat láthattunk és vásárolhattunk is.

Székelyudvarhelyen folytattuk utunkat, mely város Székelyföld történelmi, társadalom- és művelődéstörténeti központja, s évszázados hagyományokra visszatekintő székhelye.  A városnéző sétánk során a székelyudvarhelyi Emlékezet parkját látogattuk meg, ahol magyar királyok, írók és más híres emberek szobra tekinthető meg, valamint a főterén álló Vasszékely szobrot.

Segesvár volt a következő megállóhelyünk. A város történelmi központja a Világörökség része. Belépve az Óvárosba a szászok egykori virágzó világában találtuk magunkat. A várost híres kézműipar jellemezte. Bronz- és ónművesei, asztalosai, kőfaragói, majd később posztó-, kerámia- és üvegipara tette nevezetessé. A hegy tetején épült várból csodálatos kilátás nyílt a városra, ahova 178 lépcső vezetett fel. Érdekes volt látni a város egyik nevezetességét, az óratornyot. Ezt a napot is a nyárszeredai szálláson zártuk, finom vacsorával, utána közös játékkal.

Utolsó napunkon reggeli után Gyulafehérvárra mentünk, az erdélyi érsekség székhelyére. A Szent Mihály Érseki Székesegyház az erdélyi fejedelmek temetkezési helye. Mielőtt beléptünk volna a Székesegyházba, az idegenvezetőnk egy kis történelmi ismertetőt adott, miközben a tanulóink tudását is feltérképezte ebből a történelmi korból. Megnéztük a Hunyadiak síremlékeit, valamint Izabella királyné és János Zsigmond fejedelem gazdagon díszített kőszarkofágjait. Altemplomában erdélyi fejedelmek és püspökök egész sora nyugszik.

Majd meghódítottuk magos Déva várát, az egykori erdélyi alvajdák székhelyét. Libegővel jutottunk fel a magas várba. Gyönyörű kilátás tárult elénk.

Felolvastuk a Kőmíves Kelemen című népballadát, mely a vár felépítésének elképzelt – emberfeletti akadályokba ütköző – történetét mondja el:

„Tizenkét kőmives összetanakodék,
Magos Déva várát hogy fölépittenék.

Hogy fölépittenék fél véka ezüstér,
Fél véka ezüstér, fél véka aranyér.

Magos Déva várhoz hozzá is kezdettek.
Amit raktak délig, leomlott estére,
Amit estig raktak, leomlott reggelre.”

Utunkat és ismerkedésünket Szent Lászlóval Aradon zártuk. A gazdag történelmi múlttal rendelkező erdélyi nagyvárosban megálltunk emlékezni és tisztelegni az aradi vértanúk emlékművénél. Elhelyeztük koszorúnkat az emlékoszlopnál.

Élményekkel telve indultunk hazafelé.

Friss élményeinkről, elkészült fényképeink segítségével beszámolót tartottunk iskolatársainknak.

 

Tájékoztató óra Római Katolikus Székesegyház Nagyvárad  Szent László hermája 
Tájékoztató óra Római Katolikus Székesegyház Nagyvárad Szent László hermája
Kolozsmonostori Apátság  Kolozsmonostori Apátságnál  Kolozsvár - Mátyás király emlékműve 
Kolozsmonostori Apátság Kolozsmonostori Apátságnál Kolozsvár - Mátyás király emlékműve 
Mátyás király szülőházánál - Kolozsvár  Tordai hasadéknál  Tordai sóbányában 
Mátyás király szülőházánál - Kolozsvár Tordai hasadéknál Tordai sóbányában
Tordai sóbányában  Marosvásárhely - Kultúrpalota  Marosvásárhelyi vár 
Tordai sóbányában Marosvásárhely - Kultúrpalota Marosvásárhelyi vár
Partneriskolában  Szováta, Medve-tó  Székelyudvarhely - Szoborpark 
Partneriskolában  Szováta, Medve-tó  Székelyudvarhely - Szoborpark
Székelyudvarhely  Segesvári vár  Óratorony - Segesvár 
Székelyudvarhely  Segesvári vár  Óratorony - Segesvár 
Vacsorázunk  Gyulafehérvár  Gyulafehérvár 
Vacsorázunk  Gyulafehérvár  Gyulafehérvár 
Gyulafehérvár  Gyulafehérvár  Déva vára felé 
Gyulafehérvár  Gyulafehérvár  Déva vára felé 
Déva várában  Déva várában  Arad - emlékoszlop 
Déva várában  Déva várában  Arad - Emlékoszlop 
     
     
 


Vissza a főoldalra >>>